Bugün 16 Kasım 2018 Cuma Arkadaşına Tavsiye Et
 

Belediye Başkanı Naci AKYÜREK

         Ana Sayfa
         2018 DÜĞÜN LİSTESİ
         Belediyemiz
         Belediye Başkanımız
         Encümen Üyelerimiz
         Meclis Üyelerimiz
         Muhtarlarımız
         Vefat Edenler
         PROJELERİMİZ
         Hizmet Binası      
         Yedi Ahar Mesire Yeri      
         Düğün Salonu      
         Halı Saha      
         Tüm Projeler

         GEREKLİ LİNKLER
Cumhurbaşkanlığı Sekreterliği
Türkiye Büyük Millet Meclisi
T.C. Başbakanlık
Uşak Valiliği
Uşak İl Özel İdaresi
Sivaslı Kaymakamlığı
Tüm Linkler Sayfası

         ANKET

         HABERDAR ET

Anasayfa        Projeler        Bizden Haberler        Kasabamızdan Resimler        Canlı Yayın        Beyaz Masa        İletişim

         BELEDİYEMİZ

BELEDİYEMİZ

   TARİHÇE;
   Yerleşimi, 1800 yılların sonuna doğru rastlayan beldemiz göçebe olarak yaşantısını devam ettiren Yörüklerin pınar etrafında yurtlanmasıyla yerleşik düzene geçilmiş olup, Yeni kurulan bu yerleşime Pınarbaşı denmiştir. 1900 yılların başında yaklaşık 80 hane olan Pınarbaşı köyünün daha sonra hızla büyüdüğü görülmektedir. Yerleşimi 1 asra dayanan beldenin günümüzdeki nüfusu 3000 kişiyi geçmektedir. 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre 2413 kişi olan beldemizin hane sayısı 650 ye yükselmiş ve nüfusu hızla artmaktadır. Beldemizde yurt dışında çalışan gurbetçi işçi sayımız ise yaklaşık olarak 600 kişidir. Geçmişte komşu belde Selçikler kasabasının olduğu bölgede yaşamış uygarlıkların mezar kalıntılarına beldemiz sınırları içerisinde de rastlanmaktadır.

   COĞRAFİ KONUMU;
   Doğusu Bulkaz dağları ile çevrili olan beldemizin sınırı söz konusu dağın başlangıç noktasına kadar uzanmaktadır. Deniz seviyesinden 1050 m. yükseklikte bulunan Bulkaz dağı çam, ardıç ağırlıklı bir orman yapısına sahiptir. Beldemizin orman sınırı ile imar plan sınırı arasında kalan yerin büyük bir kısmı meşeliktir. Kuzeyde Sivaslı ilçesi ile Batıda Selçikler kasabası ile Güney batıda Tatar Kasabası ile, güneyinde Denizli il sınırına kadar uzanan belde sınırlarımız içerisindeki arazi yapısı doğudan batıya doğru % 17 ila 18 derecede meyilli bir yapıya sahip olup, kuru ve sulu tarım yapılmaktadır. Karasal iklim özelliklerini taşıyan beldemizde yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.

   DOĞA GÜZELLİKLERİ;
   Belde sınırının dağ eteğine rastladığı yerde doğal olarak yüzeye çıkan Yediahar ismini taşıyan mesire yeri, yaz aylarında kasaba ve çevre sakinlerinin dinlenmesi ve temiz hava alması için insanların uğradığı, orman havasının hâkim olduğu bir alandır. Yediahar mesire yerinde belediye imkânları ile düzenlemeler yapılmış ve güzel bir görünüm kazandırılmıştır.

   TARIM;
   Beldemizde kuru ve sulu tarım yapılmakta, sulu tarım alanları her geçen gün çoğalmaktadır. Sulu tarım yapılan alanlarda elma, kiraz ve vişne ağırlıklı meyvecilik yapılmakta, son yıllarda çilek üretimi artmaktadır. Kuru tarım olarak; buğday, arpa, nohut ve benzeri hububat ürünleri yetiştirilmektedir. Sulu ve kuru tarımın yanında hayvancılık yapılmakta beldeye gelir olarak önem kazandırmaktadır. 2 adet kümes hayvanı yetiştiriciliği yapılan besi hane bulunmaktadır. 10.000 kümes hayvanı kapasiteli besi hanelerde yaklaşık 45 günde bir etlik tavuk yetiştirilmektedir.

Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2009 Pazartesi  Okunma Sayısı: 11091

Pınarbaşı Belediyesi
Pınarbaşı Kasabası  Sivaslı / Uşak | Türkiye
Tel :0 276 618 17 47 | Fax:0 276 618 18 17 | www.pinarbasi.bel.tr | bilgi@pinarbasi.bel.tr
© 2013 Copyright By Uşak Yazılım
Sitede kullanılan görseller ve site tasarımı tescillidir. İzinsiz kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.
Online Ziyaretçi :1 | Bugün :32 | Bugün Çoğul :142 | Toplam :424820 | İp No :54.92.193.89